Jdi na obsah Jdi na menu
 


Alkoholismus

16. 9. 2008

O alkoholu, metle lidstva, jste již jistě slyšeli mnohé. Že je to dobrý sluha, ale špatný pán, je vám proto určitě jasné.Hranice mezi tím, kdy alkohol „ovládáme“ my a kdy začne ovládat on nás, je překročena tehdy, když alkohol přestáváme pít příležitostně - pro jeho chuť a začínáme ho pít kvůli jeho účinkům - očekáváme od něj zejména uvolnění a pocit euforie.Odsud už je jen krůček k tomu, aby se z nás stali alkoholici.

Že bychom se měli bát? Ano, měli. My Češi jsme totiž jedni z největších pijáků alkoholu na světě. Na hlavu na rok připadá přes 10 litrů 100% alkoholu. V pití piva jsme na celém světě „nejlepší“ a je celkem smutné, že je to naše jediné stabilní prvenství. Ze statistik vyplývají i další smutná fakta, jedno za všechny – 13% dětí ve věku 13-15 let se podle nich opije 3x týdně.

Na tomto místě je nutné podotknout, že vznik alkoholismu není jednorázová záležitost. Z pijáka (tedy člověka, který už pije alkohol kvůli jeho účinkům) se stává alkoholik za různě dlouhou dobu. Vše záleží na jeho věku. U 15-letého mladistvého se závislost na alkoholu dokáže vyvinout již během půl roku. U dospělého člověka trvá vznik závislosti většinou několik (až pět) let.

Co je alkohol a jak v těle působí?

Alkohol vzniká při kvašení cukru působením kvasinek. Kvasinky se cukrem živí a následně vyměšují právě alkohol. Když už je koncentrace alkoholu vysoká, kvasinky na svůj vlastní produkt umírají.

Alkohol je všeobecně považován za méně nebezpečnou látku, než jakou ve skutečnosti je. Důvodem je jeho jednoduchá dostupnost a také fakt, že se pije vlastně odjakživa a provází nás celou historií. Jen si vzpomeňte třeba na krále Karla, jak popíjel víno s Buškem z Velhartic. Alkohol je navíc považován za dobrého společníka a nezbytnou součást při různých rodinných oslavách a významných událostech. To ovšem jenom zastírá nebezpečí, které alkohol v sobě skrývá. Co se totiž týká jeho návykového potenciálu a rizik spojených s jeho užíváním, je srovnatelný s tvrdými drogami.

Alkohol působí na mozek jako mnoho jiných drog (kokain, amfetaminy). Celkově utlumuje činnost centrálního nervového systému, což způsobuje pocity uvolnění, zároveň ovšem také zpomalení reakcí, koordinace pohybů, úsudku a rozhodování. V psychické sféře alkohol odstraňuje zábrany, člověk se cítí sebejistější, chová se více společensky, pociťuje radost až euforii. Takové uvolnění zábran je mnohdy velice příjemné, u některých jedinců však může vést i k otevřené agresivitě, kterou jsou za normálních okolností schopni ovládat.   

Alkohol je naším tělem vstřebáván velice lehce, protože ethanol je velice malá molekula, která se přes sliznice v zažívacím traktu dostane jednoduše do krevního oběhu. Minimální množství alkoholu se vstřebá již v dutině ústní, větší množství pak v žaludku. Většina alkoholu je však absorbována až v tenkém střevě. Možná jste nevěděli, že alkohol vstřebáváme i kůží a inhalací alkoholových par se nám může dostat do krevního oběhu i skrze plíce.


Fáze alkoholismu
Mnohým předsudkům navzdory alkoholismus znamená závislost na chemické látce. Nejedná se tedy o vadu charakteru nebo něco podobného. Alkoholismus je návyková nemoc, která může postihnout i „hodné a slušné“ jedince. Alkohol se postupně stává součástí chemických pochodů v těle člověka a vládne jeho fyzickým pocitům, psychice a chování.

Alkoholismu se vyvíjí v několika fázích, při nichž se neustále zvyšuje tolerance na alkohol (člověk potřebuje stále vyšší dávky, aby nalezl uspokojení), a tím i množství zkonzumovaného alkoholu. Pití na veřejnosti se přeměňuje na pití v soukromí a alkohol se pomalu dostává z periferie života člověka do jeho středu. Postupně se také kromě psychické závislosti vyvíjí i fyzická závislost na této látce.

V raném stadiu se alkohol chová jako přítel člověka. Pomáhá mu uvolnit se, zapomenout na problémy, „odvázat“ se mezi lidmi. Odstraňuje stud a bariéry, což vítají zejména stydlivé osoby s nízkým sebevědomím, a vůbec se k jeho požití váží různé příjemné pocity. Tolerance k alkoholu však postupně narůstá, a aby se výše zmíněné účinky dostavily, potřebuje člověk stále vyšší a vyšší dávky alkoholu.

Ve středním stadiu alkoholismu závislost narůstá. Alkohol začne pomalu ale jistě ovládat život jedince, a ten se stává nespolehlivým: Začíná mít problémy v práci i ve vztazích, chodí pozdě, má výpadky paměti, pije potají, opouští své zájmy a postupně i své známé, kteří mu pití začnou rozmlouvat. V tomto stadiu nastává často situace, že si nadměrného pití všimnou blízcí závislého člověka, a ten jim opakovaně slibuje, že pít přestane. Tento slib nicméně nikdy nedodrží.

Pokročilé stadium nastává, když alkohol zcela převezme kontrolu nad životem člověka. Alkoholik je v začarovaném kruhu – když přestane pít, má těžké abstinenční příznaky. Projevuje se u něj velmi silná fyzická závislost. Alkoholik má navíc nevysvětlitelné pocity strachu a úzkosti, straní se ostatních lidí, je naprosto nespolehlivý a neschopný nést odpovědnost. Často propadá depresi a ztrátě jakýchkoli životních cílů. Jeho vztahy troskotají.


Pokročilé stadium

Závislost na alkoholu se stává dominantní tehdy, když alkohol zcela převezme kontrolu nad jejich životem. Alkoholici trpí ztrátou cílů a neschopností nést zodpovědnost. I jejich myšlení je zcela ovládnuto drogou, jíž alkohol je. Trpí rovněž pocitem nedefinovatelného strachu a nedůvěry, vyhýbají se ostatním lidem. Jsou často neupravení – nestarají se o svou vizáž ani hygienu. V tomto stádiu už pít musí, aby zabránili abstinenčním příznakům.

Důsledky alkoholismu pro člověka?
V souvislosti s negativními účinky alkoholu se nejčastěji mluví o jeho neblahém vlivu na játra a mozek. Alkohol však poškozuje i jiné části lidského organismu a závažně také působí na psychiku závislého člověka.

Mozek
-    Alkohol postihuje zejména čelní oblast mozkové kůry.
-    Alkoholici mohou nadužíváním alkoholu zničit až 20% neuronů v této oblasti.
-    Nadužívání alkoholu vede ke snížení stupně intelektu, neboť dochází ke zmenšení a zvrásnění mozku.
-    V části zvané hypotalamus likviduje alkohol senzory hydratace (zavodnění) organismu. Proto mají alkoholici neustále žízeň.
-    Poškození mozku s sebou nese poruchy cítění (alkoholici mají např. časté brnění v rukou, ztrácejí cit v prstech apod.)

Játra a ostatní orgány
-    Játra - orgán zodpovědný za detoxikaci organismu je díky nadměrnému požívání alkoholu přetížen a dochází k cirhóze jater, případně k rakovině jater.
-    Následkem poškození jater je i selhání ledvin.
-    Často dochází k poškození slinivky břišní v podobě chronického zánětu nebo rakoviny.
-    Nadměrné požívání alkoholu má za následek zvýšení krevního tlaku (a to člověk ani nemusí být alkoholik.)
-    Hrozí rakovina dutiny ústní, jazyka, hltanu a jícnu.
-    Alkoholici častokrát trpí podvýživou a zdravotními potížemi spojenými nedostatečným příjmem vitaminů a jiných důležitých potravních prvků. Důvodem je to, že zanedbávají svoji stravu (jedí velmi málo nebo jednostranně), ale i to, že jejich trávicí ústrojí nefunguje správně a není schopné absorbovat ze stravy výživné látky.
-    Dalším přidruženým problémem je impotence aj.

Psychika
-    Alkoholik často prožívá stavy deprese, strachu a úzkosti.
-    Citelně ztrácí společenský takt a pohotovost.
-    Je lítostivý a je zaměřený pouze na sebe.
-    Trpí citovou labilitou.
-    Projevuje se u něj agresivita, která se dříve neobjevovala.
-    Nezvládá výchovu potomků.
-    Není schopen pohotového úsudku a dělá mu problém řešit běžné životní situace.
-    Neustále myslí na alkohol.

Co je delirium tremens?
Přestane-li alkoholik pít alkohol, dostavují se u něj různé fyzické i psychické abstinenční příznaky. Mezi nejběžnější patří nespavost, úzkost a fobie, v závažnějších případech se objevují také sluchové a optické halucinace. V případech nejzávažnějších dochází dokonce k alkoholovým psychózám a jednou z nich je právě delirium tremens.

Tato psychóza vzniká obvykle druhý nebo třetí den po té, co člověk přestane pít, a může trvat i několik dní. Její příčinou je dysfunkce mozkových buněk a celého nervového systému.

Delirium tremens se zpočátku projevuje právě úzkostí a nespavostí, nezřídka se přidávají i křeče. Stav postiženého se dále zhoršuje a dochází k poruchám vědomí, zmatenosti, ztrátě orientace, sluchovým, optickým i hmatovým halucinacím, které jsou velmi realistické. Mezi další příznaky patří nervozita, třes, pocení, bušení srdce.

Delirium tremens ohrožuje život člověka a je nezbytná lékařská pomoc a hospitalizace.


Léčba alkoholismu
Přes malý výlet do světa psychóz se dostáváme k části týkající se léčby alkoholismu. Při léčbě alkoholika se využívá terapie či poradenství v protialkoholních léčebnách nebo na psychiatrických klinikách. Forma léčby je buď ambulantní (v počátcích závislosti) nebo stálá v podobě hospitalizace. Léčba v léčebně trvá asi 3 měsíce a po jejím absolvování je nutné dodržovat do konce života striktní abstinenci. Po absolvování tříměsíční léčby chodí pacient na další opakované hospitalizace, které jsou ovšem kratší a trvají obvykle 5 dní.

Formy protialkoholní léčby

Ambulantní léčba
-    Nevyžaduje pracovní neschopnost.
-    Odehrává se ve specializovaných ordinacích – „Ordinace pro alkoholismus a jiné toxikomanie“ – často součást psychiatrického oddělení polikliniky, některé ordinace jsou soukromé.
-    Určena pro pijáky, kterým se pití ještě plně nevymklo z rukou. Jestliže někdo přes snahu pije dále, měl by absolvovat ústavní léčbu.

Denní stacionář
-    Mezistupeň mezi ambulantní a ústavní léčbou.
-    Pacient na léčbu dochází každý den na několik hodin.
-    Většinou je nutná pracovní neschopnost.
-    Obvykle je nabízen po skončení ústavní léčby pro snadnější přechod k normálnímu životu.
-    Výhodou oproti ústavní léčbě je denní kontakt pacienta s rodinou.
-    Není vhodný při těžší formě závislosti.

Noční stacionář
-    Podobný jako denní stacionář, nevyžaduje pracovní neschopnost.
-    Pacient přichází po práci a zůstává do rána, kdy opět odchází do zaměstnání.
-    Vhodný při neshodách v rodině.
-    Funguje samostatně nebo navazuje na ústavní léčbu.
-    V ČR zatím vzácnost.


Ústavní léčba
-    Je potřebná při těžkých zdravotních nebo psychických komplikacích.
-    V ČR funguje řada protialkoholních léčeben.
-    Délka léčby je v některých léčebnách daná pevně, v jiných je možné se individuálně domluvit.
-    Výhodou je možnost lépe zvládat zdravotní komplikace spojené s odvykáním.
-    Využívá se větší množství léčebných postupů najednou (skupinová terapie, relaxační techniky, rodinná terapie aj.)

Jak léčení vypadá?

Různé protialkoholní léčebny používají různé postupy. Vyskytnout se mezi nimi mohou tyto:

-    Tělesné vyšetření – léčba tělesných obtíží.
-    Individuální psychoterapie.
-    Skupinová psychoterapie.
- Cílem psychoterapie obecně je pomocí psychologických prostředků pomoci pacientovi překonat duševní i životní problémy a pomáhat sebepoznání i pochopení druhých.
-    Léčebný klub. (Setkání lidí se stejným problémem, vzájemná podpora.)
-    Relaxační techniky a jóga. (Pomáhá zvládnout stres a únavu.)
-    Disulfiram (Antabus) – lék, který pomáhá před bezděčným pitím. Je-li v těle dostatečné množství disulfiramu, dochází po požití alkoholu k nepříjemné tělesné reakci (bušení srdce, bolest hlavy, nevolnost, zvracení, změny krevního tlaku...). Léčba za pomoci tohoto prostředku vyžaduje souhlas pacienta a předchozí lékařské vyšetření. Nejde o trest za pití, jde o to, aby si člověk vytvořil zdravé návyky.
-    Manželská terapie.
-    Rodinná terapie.
-    Sportovní aktivity.


Jak alkoholikovi pomoci?

Neomlouvejte ho
Jestliže budete alkoholikovo pití omlouvat před ostatními i sami před sebou, nepomůžete mu tím – naopak. Umožníte mu, aby se u něho závislost plně rozvinula. Jestliže si díky alkoholu způsobil nějaké komplikace, neřešte je za něj – jedině to, že bude čelit realitě, mu pomůže uvědomit si, jaký problém má.

Pomozte mu alkoholismus vyřešit jemu i sobě
Alkoholismus nezasahuje jen život samotného alkoholika, ale také jeho okolí – tedy vás. Nenechte, aby vás alkoholismus druhého plně ovládl, a soustřeďte se také na sebe a svůj vlastní život. Alkoholismus blízké osoby je stresující záležitost, která má neblahý vliv na vaše duševní i fyzické zdraví. I vy potřebujete radu odborníka, který vám řekne, jak se v obtížné situaci co nejlépe zachovat, jak ulevit sobě a následně pomoci i závislému člověku.

Kam se můžete obrátit?

Místa, kde vám rádi poradí, jsou zároveň místy, kde se aktivně s lidmi závislými na alkoholu pracuje. Obrátit se tedy můžete na specializovanou Ordinaci pro alkoholismus a jiné toxikomanie, kde rádi poradí a pomohou vám i závislému člověku. Kontakt a adresu na nejbližší ordinaci vám sdělí váš praktický lékař nebo psychiatr.

Pomoc vám však může poskytnout také svépomocná skupina „Anonymní alkoholici“. Jedná se o skupinu mužů a žen, kteří se navzájem dělí o své zkušenosti a naděje a pomáhají si s problémem alkoholismu. Adresu na nejbližší skupinu anonymních alkoholiků můžete na lézt na této adrese: http://www.sweb.cz/aacesko/adresy.html

Pokud se potřebujete o alkoholismu blízkého poradit nebo si přečíst další články, podívejte se na www.mamdepku.cz

Mnoho důležitých a nápomocných informací můžete nalézt také v literatuře. Doporučuji např. knihy:

Bečková, I.: Višňovský, P.: Bludný kruh toxikománií. Hradec Králové, EIA 1998.
Popov, P.: Alkoholismus: rodinná nemoc. Praha, MediMedia 2002.
Rotgers, F.: Léčba drogových závislostí. Praha, Grada 2000.
Nešpor, K.: Zůstat střízlivý. Brno: Host 2006.
Nešpor, K., Csémy, L.: Alkohol, drogy a vaše děti. Jak problémům předcházet, jak je rozpoznávat, jak je zvládat. 5. revidované vydání. Sportpropag, Praha 2003.  
Nešpor, K.: Jak zlepšit sebeovládání. Oftis, Ústí nad Orlicí, 2007.
Nešpor, K., Csémy, L.: Bažení (craving). Společný rys mnoha závislostí a jeho zvládání. FIT IN a Sportpropag, 1999.

Pozadu nezůstává ani internet:

Anonymní alkoholici http://www.alcoholics-anonymous.org/
Anonymní alkoholici v ČR http://www.help-psych.cz/aa.html nebo http://www.sweb.cz/aacesko/

Stránky zaměřené na problematiku alkoholismu a jiných závislostí, z nichž jsme čerpali v tomto článku:
-    http://alkoholismus.wz.cz
-    http://www.drogovaporadna.cz
-    http://www.drogy.net/portal/alkohol/
-    http://www.drogy-info.cz/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

leceny alkoholik

(olin, 17. 11. 2013 10:03)

muze alkoholik ktery nepije 3 mesice pit pivo nealko?

Re: leceny alkoholik

(David, 25. 12. 2016 23:22)

Bavime-li se o alkoholikovi a nikoliv rizikovem pijakovi, u nehoz se zavislost jeste neprojevila, pak se nealko piva obecne nedoporucuji. Krome toho, ze obsahuji v prumeru stale cca 0,5 % alkoholu na 1/2 litru (leckdy i pres deklarovane mnozstvi vice), mohou po case vest k rozpiti se v piva normalni (k poleveni v obezretnosti a uvereni, ze po case jedno dve piva normalni pro "jednou" neublizi kdyz to s temi "nealky" tak dobre slo) a tudiz zpatky k recidive.Neni to 100% pravidlem u vsech, nicmene stava se to pomerne casto.

Re: leceny alkoholik

(Jana, 20. 5. 2014 15:26)

Já to tak dělám bežně. Vždy, když si jdu sednout s přáteli na pivo, dám si nealko pivo, který na mne má dle mých slov "placebo efekt", neopiju se a zároveň se necítím ve společnosti izolovaně. Nedá se ho vypít hodně, ale důležitý je, že po nějaké době, co je člověk na "birelech", nepotřebuje ani to pivo, aby se bavil. Bojuju s pitím už 3 roky.

Zvládnu to sama?

(Dáša, 9. 1. 2010 15:39)

Je mi 44 let a uz asi 20 let piji cervene vino temeř denně.Práci i výchovu dětí zvládám,jen společenský život po rozvodu (pred 15 ti lety)zanikl.Potřebovala bych kontakt na on-line poradnu pro osamělé pijáky a svépomocnou,nebo alternativní léčbu tohoto typu skrytého alkoholizmu.Děkuji.

potřebuji pomoci

(KASTELINA, 17. 12. 2013 7:49)

Po smrti dcery do sebe leji každý den pivo, víno - vše co je. Rodinu, práci zvládám, ale chci přestat. Poraďte

Re: potřebuji pomoci

(Radka, 4. 5. 2016 5:58)

Alkohol není reseni na bolest nad smrtí dcery ba naopak najdete rodinu ktera potřebuje pomoc s hlídáním Dítěte a budete se znovu radovat a cítit potřebna držím palce

prestat jde

(Milda, 17. 9. 2015 17:47)

jsemPracovneVelmiVytizen.TezJsemToObcas,hlavneOvikendechResilChlastem.PredRokemJsemVazneOnemocnel.BralJsemAntibiotika.OdUzdraveniUplneAbstinuji.RodinaSeZpocatkuDivila.DnesPo9tiMesicichUzMiNikdoAlkoholNensbizi.AniPriOslavach.NeschaziMi.ZhublJsem12,kg.CitimSeSkvele.NicMiNeschazi.Lidi jdeTo.ChceToJenChtit.

prestat jde

(Milda, 17. 9. 2015 17:46)

jsemPracovneVelmiVytizen.TezJsemToObcas,hlavneOvikendechResilChlastem.PredRokemJsemVazneOnemocnel.BralJsemAntibiotika.OdUzdraveniUplneAbstinuji.RodinaSeZpocatkuDivila.DnesPo9tiMesicichUzMiNikdoAlkoholNensbizi.AniPriOslavach.NeschaziMi.ZhublJsem12,kg.CitimSeSkvele.NicMiNeschazi.Lidi jdeTo.ChceToJenChtit.