Co dělat, když vás přepadne deprese
Jestliže vás přepadla deprese, je nejúčinnější pomocí dlouhodobá práce se zkušeným koučem, který vám pomůže s nepříjemnými myšlenkami pracovat. Začít však můžete už tím, že vyzkoušíte některou z následujících pěti metod, které vám pomohou ke krátkodobé úlevě. Nezapomeňte ale, že je to “pouze“ první pomoc, která vás nepříjemných stavů dlouhodobě nezbaví. Chcete-li se deprese zbavit jednou provždy, využijte pomoci zkušeného kouče.
1. Metoda Flip Switch
Metoda Flip Switch je metoda, při které se de facto snažíte “přeřadit" na jinou myšlenku. Spočívá v tom, že zaměňujete negativní myšlenku za jinou, a to příjemnou. Příjemnou myšlenkou může být jakýkoli milý zážitek z minulosti nebo naopak hezká budoucnost dle vašich snů. Danou pozitivní myšlenku udržte ve své mysli optimálně 17 vteřin. I tak málo stačí k tomu, aby váš mozek začal pracovat v jiné vlnové délce.
2. Jděte do sauny
Sauna má blahodárné účinky nejen na vaše tělo, ale i na vaši mysl. Teplotu sauny si zvolte dle vašeho zdravotního stavu a pokročilosti. U saunování je důležitý efekt prudkého ochlazení. V tomto momentě mozek produkuje větší množství dusíku a díky tomu je vaše psychika po sauně vyrovnanější. Kromě toho také posilujete imunitu, stimulujete krevní oběh a celkově detoxikujete svoje tělo. Uvidíte, že až půjdete ze sauny pryč, budete se cítit jako znovuzrození.
3. Popovídejte si s přítelem
Když zůstanete sami doma, budou vám nepříjemné myšlenky vířit stále dokola a vy se budete cítit ještě hůře. Vezměte raději telefon a někomu zavolejte, popovídejte si s ním (pozor, ne o svých problémech). Kontakt, byť telefonický, vám pomůže začít myslet na něco jiného, podobně jako u metody Flip Switch.
4. Vyrazte do přírody
Příroda má na člověka blahodárný vliv nejenom proto, že zelená uklidňuje. Příroda je harmonický systém, který funguje sám bez lidského vlivu. Strom ví, kdy má vyrůst a srnky nepotřebují chodit do hypermarketu, aby sehnaly něco k jídlu. Příroda funguje v naprosté harmonii a právě díky tomu v ní můžeme nalézt vytoužený klid. Projděte se lesem nebo po louce, dýchejte zhluboka, pozorujte stromy a zvěř. Snažte se přírodu vnímat jinýma očima než obvykle.
5. Smějte se
Cítíte se pod psa a máte se smát? Že to nejde? Ale samozřejmě, že jde! Vždyť víte, že smích léčí a na nepříjemné myšlenky je velice účinný. V některých světových nemocnicích mají dokonce odborníky na smích, kteří pacienty pravidelně rozesmívají. Bylo vědecky dokázáno, že se tak lépe zotavují z nemocí. Půjčete si tedy oblíbenou komedii a nechte se rozesmát.
Na závěr je potřeba upozornit, že první pomoc při depresi vám pomůže odstranit nepříjemné stavy pouze krátkodobě. Uvedené tipy využívejte, pokud si potřebujete ulevit od nepříjemných myšlenek, které vás přepadají jednorázově, např. po nějakém nepříjemném zážitku apod. Pokud se však necítíte dobře dlouhou dobu, nespoléhejte na to, že nepříjemné myšlenky “nějak přejdou“ a vyhledejte odborného kouče. Jen díky aktivní práci se svojí myslí dokážete změnit svůj život k lepšímu.
Více článků o depresi naleznete na www.mamdepku.cz.