Jdi na obsah Jdi na menu
 


Metoda Emočních rovnic

3. 7. 2008

Co to jsou Emoční rovnice?

Metodu Emočních rovnic vyvinul v roce 2005 ing. Aleš Kalina, kouč a osobní poradce, který se osobnímu růstu a práci s depresivními stavy věnuje více než 20 let. Svou metodu od té doby úspěšně pužívá v praxi. 

Emoční rovnice jsou vlastně určité zápisy v naší mysli, které jsme stihli nasbírat od svého raného vývoje a které považujeme za dané a neměnné pravdy. Tyto emoční rovnice potom ovlivňují naše chování, jednání, interakci s naším partnerem i ostatními lidmi v našem okolí.

Jak říká pan Kalina: "Během života se nám ukládají neskutečné objemy dat. Vše, co vidíme, slyšíme, jíme, osaháváme a čicháme. Tato data jsou shromažďována podle přesných pravidel do jakýchsi šanonů. Do mozku dále vstupují informace již v těle matky, kdy mozek začíná být poprvé funkční, v šestém měsíci jsou již zcela vyvinuty buňky zodpovědné za vědomí. ... Na základě nasbíraných informací v naší hlavě se během života utvářejí emoční vzorce. Ty vznikají ze zážitků s vysokou hodnotou emoce. ... "

Jestli je pro vás pojem Emoční rovnice stále ještě abstraktní, nabídneme vám několik příkladů, jak taková Emoční rovnice může vypadat.:

"Vždycky budu na všechno sám"
"Nestojím za nic"
"Jsem ošklivý a tlustý"

Emoční rovnice vznikají v největší míře v dětství, kdy to, co slyšíme od svých rodičů nebo jiných autorit, které se podílejí na naší výchově, považujeme za neměnné pravdy. Jestliže nám rodič opakovaně v rozčilení řekne, že jsme totálně nešikový, vždycky všechno zkazíme a nestojíme vlastně za nic, zapíše se nám toto tvrzení jako neměnná pravda do našeho mozku, a co hůř, začneme podle této "pravdy" také jednat. Tyto "pravdy" se nám potom v životě nadále potvrzují.

Jak se Emoční rovnice projevují?

Opět budeme citovat A. Kalinu: "Emoční rovnice jsou instrukce, podle kterých podvědomá část mozku pracuje. Kreativně vytváří situace, ve kterých se tyto emoční vzorce potvrzují. 

Příklad:

Rovnice "Jsem tlustý a ošklivý" - je spojena s velmi nepříjemnou emocí. Kolem takového člověka se budou stále objevovat lidé a situace, které mu budou dávat najevo, že je tlustý a ošklivý. Pokud jedinec tyto vjemy přijme a v sobě si řekne "Ano je to tak, jsem tlustý", tak potvrdil uloženou rovnici. Její účinnost i nadále přetrvává."

Co s takovými negativními zápisy dělat?

Negativní Emoční rovnice je nejprve nutné odhalit, nejlépe při konzultaci se zkušeným koučem. Poté je nutné tyto emoční rovnice otočit ve svůj prospěch.

Aleš Kalina uvádí: "Emoční rovnice nemají pouze negativní sílu, ale i pozitivní. Nepřinášejí do života pouze nepříjemné věci, ale i příjemné. Je proto důležité poznat ty destruktivní a nahradit je příjemnými a pro nás pozitivními a obohacujícími. Jak se to dělá? Vezmete si všechny rovnice, které jste odhalili ať už sami nebo během sezení s odborníkem a najdete jejich přesný opak. Musíte ale zachovat jejich pravdivost a emoční sílu. Jinak je váš mozek nepřijme. Ten vždy upřednostňuje vstupy s nejvyšší hodnotou emoce. Pokud bude hodnota emoce nové rovnice nižší než ta stará, nemůže ji mozek přepsat."

S terapeutem či koučem je třeba zneutralizovat starou rovnici a přepsat ji rovnicí novou, která pro nás bude mít vyšší pravdivostní hodnotu než ta stará. Terpve potom nás naše staré pravdy přestanou pronásledovat a začneme žít nový a spokojenější život.

Celé znění článku A. Kaliny naleznete zde: http://www.mamdepku.cz/clanky-deprese/osobni-rust/odhalte-sve-emocni-rovnice.html

 Ptáte se, zda metoda Emočních rovnic skutečně funguje?

I nás to zajímalo a zde: http://www.mamdepku.cz/reference-deprese.html jsme našli několik referencí lidí, kteří depresí trpěli a díky metodě Emočních rovnic se jí úspěšně zbavili. Jedna výpověď jako příklad:

"V mém hlubokém zoufalství jsem se připravovala na sebevraždu. Již jsem neměla chuť žít. Všechno mi začalo připadat zbytečné a vnitřní bolest se stále zvyšovala. Toužila jsem pouze po jednom, jednou pro vždy mít konečně klid. Naštěstí jsem ale našla Alešovy stránky a spojila se s ním. Nesmírně mi pomohl. Poskytl novou naději a vysvětlil všechny příčiny mých stavů."  Petra S.  

                                                                                                                                                             -HJ-